Menu

Antykwariat Kwadryga

Blog o antykwariacie i wszystkim, co jest z nim związane.

Wystawa "Ślady Kresów"

margala


Od 26 października do 17 listopada 2011 w Galerii Ekslibrisu (Warszawa, Grójecka 109) można oglądać wystawę "Ślady Kresów", na której zebrano najciekawsze książki - regionalia kresowe ze zbiorów Jana Strausa.

W katalogu czytamy m.in.: "Współczesne przewodniki po Kresach opisują krainy, które wbrew pozorom bardzo różnią się od opisywanych sto lat wcześniej. Kamienie we Lwowie i w Wilnie pozostały co prawda te same, ale historia nadała im inny sens. W Polsce zjawisko to znamy jeszcze z carskich czasów. W dawnych, rosyjskich przewodnikach po Warszawie zabytkiem szczególnie polecanym do zwiedzania była - cytadela aleksandryjska.

Powodowany ciekawością, jak naprawdę wyglądała dawna Rzeczypospolita, postanowiłem zebrać najważniejsze książki jej dotyczące. Miejsce szczególne w tym zbiorze zajmują kresowiana. Część zgromadzonej kolekcji prezentuję na niniejszej wystawie.

Zgromadzony przeze mnie zbiór nie jest liczny. Postanowiłem bowiem zbierać tylko książki najciekawsze, o wyjątkowym dla kresów znaczeniu. Układając moją własną, prywatną bibliografię Kresów szperałem w przewodnikach, pamiętnikach i dziełach natury etnograficznej. To bibliografia dla kolekcjonera, a więc zawiera tylko książki wydane przed 1939 rokiem."

Wystawie towarzyszy katalog, w którym pan Jan Straus przedstawia - powstałą "na marginesie jego kolekcjonerskich poszukiwań" - bibliografię cząstkową polskich regionaliów kresowych wydanych w latach 1800-1939. Liczy ona około 800 pozycji.

Polecamy.

© Antykwariat Kwadryga
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci