Menu

Antykwariat Kwadryga

Blog o antykwariacie i wszystkim, co jest z nim związane.

Biblioteczka Podręczna: "Encyklopedia wiedzy o książce"

margala


"Encyklopedia wiedzy o książce" to jedna z publikacji w naszej bibliotece podręcznej, którą wykorzystujemy w pracy w antykwariacie.

Wydana przez Ossolineum w 1971 w nakładzie 30 000 egzemplarzy jest do dziś jedynym na polskim rynku całościowym opracowaniem na temat księgoznawstwa. Nad około sześcioma tysiącami haseł pracował ponad 20 lat zespół specjalistów.

We wstępie czytamy:

"EWoK podaje informacje z następujących zakresów: dzieje pisma, dzieje książki rękopiśmiennej i drukowanej, iluminatorstwo i ilustratorstwo książkowe, dzieje opraw i introligatorstwo, papiernictwo, drukarstwo, księgarstwo, historia bibliotek, bibliotekarstwo i bibliotekoznawstwo, bibliofilstwo, bibliografia, dokumentacja, zagadnienia wydawnicze i czasopiśmiennictwo. Nieco obszerniej potraktowano dziedziny posiadające w naszym piśmiennictwie skromniejszą, literaturę; przedmiotu (np. ilustratorstwo, dzieje opraw). Uwzględniono również w pewnej mierze niektóre nauki pokrewne, jak archiwistyka, chronologia, dyplomatyka, geografia historyczna itp. Problematyka EWoK dotyczy księgoznawstwa światowego ze szczególnym uwzględnieniem spraw polskich."

Jeśli ciekawi cię, co to jest fibula albo kaszerowanie, chciałbyś sie dowiedzieć czegoś na temat bibliotek i księgarni np. w Holandii lub Bydgoszczy, szukasz biogramów księgarzy, wydawców, bibliotekarzy, którzy przeszli do historii, warto sięgnąć po EWoK-a.

"Encyklopedię..." można kupić w antykwariatach, na aukcjach internetowych i tradycyjnych za około 200 zł. Cena ta się utrzyma na wysokim poziomie, dopóki jakieś wydawnictwo nie pokusi się o wydanie podobnej książki. Nowy EWoK musiałby być jeszcze bardziej obszerny. Od początku lat siedemdziesiątych wiele się zmieniło - pojawiły się nowe wydawnictwa, instytucje związane z książką, zupełnie zmieniła się technika wydawnicza.


[kliknij, aby zobaczyć powiększenie]

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • antykwariusza

    "Encyklopedia wiedzy o książce" to niezwykle użyteczna książka w pracy antykwariusza.

© Antykwariat Kwadryga
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci